Поки на Сході перемир’я, у Києві розпочалася міжусобиця
Поки на східному фронті спостерігається відносне затишшя, у Києві, схоже, почалася реальна боротьба між політико-олігархічними групами.
19 березня Верховна Рада остаточно позбавила Коломойського контролю над «Укрнафтою». При цьому міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин ініціював звільнення Олександра Лазорка за розтрати на зберігання технологічної нафти на потужностях групи «Приват». На засіданні наглядової ради ПАТ «Укртранснафта» прийняли рішення про відсторонення Лазорка від виконання обов’язків голови правління товариства з 19 березня. Іншим рішенням спостережна рада обрала колишнього співробітника СБУ Юрія Мірошника тимчасово виконуючим обов’язки голови правління компанії. Сам Лазорко, вважаючи ці рішення необґрунтованими, не захотів залишати своє робоче місце та забарикадувався в кабінеті. Після чого в будівлю прибули люди в цивільному, які допомогли Мірошнику зайняти кабінет голови. Через деякий час глава Дніпропетровської ОДА в супроводі озброєних людей прибув в офіс держкомпанії «Укртранснафта».
При вході до будівлі Коломойський здійняв скандал, нецензурно облаявши журналіста «Радіо Свобода» Сергія Андрушка, розслідування якого в рамках програми «Схеми» викрили інформацію, що за останні 8 місяців державне ПАТ «Укртранснафта» сплатило близько 305 млн грн за зберігання технологічної нафти в резервуарах заводів, підконтрольних структурам Коломойського. Сам олігарх у грубій формі пояснив, що виганяв із держпідприємства «російських диверсантів» і планує розібратися з цим рішенням в АП. За цей випад губернатор Дніпропетровщини отримав догану від Президента.
Тим часом вхід до офісу держпідприємства в Києві в Нестерівському провулку заблокували автоматники. Нардеп від БПП Сергій Лещенко заявив, що «Коломойський кинув виклик Порошенку». За його словами, невідомі люди представилися батальйоном «Дніпро-1», а за воротами в’їзду стоїть військовий бронеавтомобіль. Коломойський барикадується в «Укрнафті». Будівлю на Нестеровському провулку обнесли залізними ґратами. «Це все – реакція Коломойського на прийняття закону про акціонерні товариства в частині зниження кворуму. В «Укрнафті» у держави 50% + 1 акція, але тепер вперше за 12 років можна поставити державний менеджмент», – вважає нардеп.
Заступник голови правління державної компанії «Укрнафта» Віктор Захаров пояснив термінову появу металевого паркану навколо будівлі тим, що компанія проводить планові роботи з установлення захисних споруд у зв’язку з можливими провокаціями. Про це повідомив нардеп від БПП Мустафа Найєм. Також Захаров заявив, що охорону території державної компанії здійснює приватна фірма, договір з якою було підписано кілька місяців тому. За його словами, представники охоронної компанії мають право на носіння вогнепальної зброї. При цьому він не зміг пояснили, чому під будівлею «Укрнафти» стоїть бронемашина без номерів. Згодом сталася сутичка між представниками «охорони» будівлі та Мустафою Найємом, який розповів, що Віктор Захаров не дозволив йому потрапити всередину, оскільки «проводяться роботи». «Біля вхідних дверей сталася сутичка між мною та людьми у камуфляжі. Один із них – у цивільному – вдарив мене кілька разів. Потім били по ногах, відштовхуючи від дверей», – повідомив Найєм. За словами нардепа, в отвір відчинених дверей було видно, що весь перший поверх заповнений людьми з металевими щитами. Відштовхнувши його від входу, люди в камуфляжі зачинили двері. Після інциденту Мустафа Найем звернувся до міліції.
Водночас комбат «Дніпра-1» Юрій Береза у «Facebook» заявив, що «Дніпро-1» перебуває «виключно на місцях дислокації та виконує бойові завдання на передньому краї. Ми не маємо жодного стосунку до негідників з кримінальних угруповань, які під прикриттям патріотизму роблять протизаконні та антиконституційні дії».
У свою чергу, голова Дніпропетровської ОДА, олігарх Ігор Коломойський на прохання нардепа Мустафи Найєма пояснити, що відбувається з державною компанією, заявив що «жодних позапланових ситуацій немає», а все, що відбувається навколо підприємства, – «планові роботи проти рейдерів». При цьому на питання, хто ці «рейдери», Коломойський заявив: «Нардеп Єремєєв». На пропозицію Найєма звернутися до міліції та прокуратури й повідомити про це, олігарх відгукнувся: «Так, я погоджуюся разом із вами написати таку заяву про захоплення компанії ОЗУ (організоване злочинне угруповання) Єремєєва».
Згодом він підтвердив ці слова в ефірі телеканалу «1+1». «Укртранснафта» – це кровоносні судини всієї системи. Якщо ці кровоносні судини з якихось причин перестануть працювати, весь комплекс зупиниться. І я знаю тих, хто зацікавлений у тому, щоб вони зупинилися. У нас в нафтопродуктовому бізнесі є така група «Континіум», якою керує, не побоюся цього слова, організована злочинна група. Її очолює депутат Єремєєв, який і стоїть за всіма цими подіями». Коломойський зазначив, що інтерес до «Укртранснафти» очевидний, оскільки компанія «входить до сфери життєвих інтересів тих підприємств, які не мають державної або напівдержавної форми власності і які безпосередньо залежать від того, як працюватиме або не працюватиме Укртранснафта». При цьому Коломойський підкреслив, що «ціни на автозаправних станціях групи «Укрнафта», «Укртатнафта», «Синтоза», «Авіас» на бензин завжди на 2–3 гривні дешевші. Ця різниця в ціні постійно зберігалася. І це не дає Єремєєву спокою. Він змовився з усім ринком. Вони підвищують ціни за телефонним дзвінком. Ми ніколи не входили до цієї картельної змови. Ми тримаємо свою цінову політику, і вона носить соціальний характер».
У той же час гучний скандал розгорівся навколо Прем’єр-міністра Арсенія Яценюка. 20 березня в прямому ефірі «Шустер Live» відсторонений голова Держфінінспекції Микола Гордієнко заявив, що уряд Яценюка очолив корупційні схеми часів Януковича – Азарова. На його переконання, Кабмін «здійснює масштабну корупцію, але публічно ставить питання: де брати гроші для функціонування держави в період війни? Скорочуються соціальні виплати, зменшуються пенсії, збільшуються податки. Дефіцит державних фінансів пов’язаний з корупційною складовою уряду Яценюка». За словами Гордієнка, від Кабінету Міністрів немає ніякої реакції на звіти по ревізіях, які проводила Держфінінспекція на багатьох підприємствах. Раніше Гордієнко оприлюднив довгий список компаній, які, за його словами, при потуранні уряду завдали величезних збитків державі. Так, він стверджує, що «Укртрансгаз» завдав збитків країні на 219 млн грн, «Укргазвидобування» – на 358 млн грн, «Укрзалізниця» – на 258 млн грн та ін. «Я вже офіційно звернувся до Президента, Генпрокурора, ВРУ… щодо проведення перевірок викладених фактів корупції», – завив він.
Політичні експерти називають чимало причин розпалювання компанії з дискредитації Яценюка. Це і конфронтація з Ігорем Коломойським, і спроби політичних опонентів звільнити Прем’єра, щоб поставити на чолі уряду свою людину. Зокрема серед зацікавлених називають БЮТ і фракцію Олега Ляшка, навіть окремих представників БПП на чолі з Президентом, який нібито хоче висунути на посаду прем’єр-міністра свого кандидата або таким чином намагається контролювати діяльність Яценюка. Чимало запитань є і до самого Арсенія Петровича, який щось дуже повільно впроваджує реформи, а кредити МВФ хоче віддавати виключно за рахунок зниження соціальних стандартів та підвищення тарифів на енергоресурси для населення. Падіння гривні зіграло йому на руку. При цьому жодного потепління не відчув ні малий, ні середній бізнес, не кажучи вже про тотальну корупцію та консервацію старих порядків.
Так чи інакше, у верхівці української влади на фоні військового перемир’я спостерігається гостра міжфракційна боротьба. Конфлікт у владі численні експерти пророкували давно, посилаючись на сумний досвід Помаранчевої революції. Чим він закінчиться в нинішніх умовах, припускати важко. Однак варто підкреслити головне – участь у ньому політико-олігархічних груп та їхні методи досягнення цілей. Приватні воєнізовані структури з обох сторін силою захопили державне підприємство, аби взяти його під контроль. Це не буремні 90-ті. На жаль, це сучасні напівфеодальні реалії. Яскравий приклад, як магнати утримують та активно використовують у власних цілях свої приватні армії.
Руслан ФАТУЛА
Джерело: karpatskijobjektiv.com Опубліковано: 24.03.15 21:12
Коментарі до новини