Податкові новації під ялинку кожному українцю
З початку року змінюються правила оподаткування, котрі торкнуться не тільки великих та малих суб’єктів господарювання. У четвер, 24 грудня, депутати ВР проголосували за законопроект № 3688 «Про забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році». Окрім змін до Потаткового кодексу, було прийнято ще 11 законів.
Змінено ставки відшкодування ПДВ для агробізнесу, умови оподаткування для підприємців на спрощеній системі, ставки податку на прибуток фізичних осіб тощо. Утім податкові новації не оминуть жодного українця.
Акциз – податок, що лягає на плечі споживача
З нового року акциз на алкоголь зросте на 50% і становитиме 105,80 грн на 1 л 100% спирту. Тепер його вартість – 70,53 грн. За словами голови асоціації «Укргорілка» Володимира Остапюка, ціна горілки буде в межах 75 грн. «У нас 2016-го тільки акцизу в пляшці закладено 21 грн, плюс ПДВ і 5% роздрібний акциз. Мінімум 30 грн податків буде в пляшці». Ще однією проблемою В.Остапюк вважає скорочення наступного року виробництва та зростання рівня тіньової економіки в алкогольній галузі до 70–80%.
Також удвічі підвищується у 2016-му ставка акцизного податку на пиво – до 2,48 грн за літр. За словами директора асоціації Сергія Михайлечко, ціни на вино зростуть мінімум на 30%.
Окрім цього, акциз на тютюн збільшується на 40%. Ставка податку на сигарети підвищиться з 227,33 до 318,26 грн за 1 тис. штук. Як запевняють виробники, збільшення ставок акцизного податку означатиме зростання роздрібних цін на 3–5 грн за пачку.
Для бензину ж ставка зросте з 202 до 228 євро за тонну. Акциз на альтернативне моторне паливо підвищений на постійній основі на 42% – з 99 євро за тонну до 141 (або 120 євро за тисячу літрів).
В умовах значного зниження реальних доходів населення підвищення акцизів боляче вдарить по кишенях українців. Виробники пива й горілки наводять підрахунки, що запланованого надходження до бюджету від підвищення акцизів досягти не вдасться, адже легальне виробництво скоротиться, відтак тіньовий ринок зросте.
Оподаткування курятників…
ВР збільшила граничну ставку податку на нерухомість з 2% до 3% розміру мінімальної зарплати за 1 кв. м площі. Скасовано пільгу для складських, пром- і сільгоспприміщень. При цьому пільги для невеликих квартир та будинків залишаються (квартири до 60 кв. м, будинки до 120). Тобто платити доведеться за понаднормові квадрати. Тепер це 41,34 грн. Наприклад, якщо площа квартири 80 кв. м, потрібно сплатити 826,80 грн. за 20 понаднормових квадратів. Утім, якщо квартира чи будинок приватизовані двома людьми, то пільга застосовуватиметься для кожного з них і платити не треба буде. Несподіванкою стало встановлення додаткової ставки податку в розмірі 25 тис. грн для квартир площею понад 300 кв. м і будинків понад 500.
Щодо будинків, то площею до оподаткування вважатиметься площа як самого будинку, так і інших об’єктів, що знаходяться з ним на одній ділянці: сараю, гаража тощо. Раніше анонсували, що оподатковуватимуться тільки будови, введені в експлуатацію. У народі вже встигли охрестити таку новинку «оподаткуванням курятників». Така норма є досить суперечливою – хто і як саме вимірюватиме й на основі чого вираховуватиме площу таких будов, невідомо. Селяни обурюються і з неприхованим невдоволенням діляться: «На відміну від квартир, які в радянські часи громадяни отримували «на шару», на зведення будинку мої батьки тяжко працювали, самостійно закуповували всі необхідні матеріали та без державної допомоги будувалися. Гроші якісь призбирали, ще трохи позичили в родичів. Хату збудували влітку 1959-го. Ми з чоловіком теж не з легкістю поробили капітальні ремонти, а тепер, коли цілі покоління наживали майно, за нього ще й доведеться платити! А гараж, дроварня, стайня? А за псячу будку теж платити державі?!»
Зменшено тягар єдиного соціального внеску
Чи не найприємнішою новиною для підприємців та роботодавців стало зниження єдиного соціального внеску вдвічі – до 22%. Сплачуватимуть його тільки роботодавці, а із заробітної плати працівників (3,6%) він більше не стягуватиметься.
Дорогі авто під прицілом податківців
Змінено підхід до оподаткування автомобілів преміум-класу. Якщо раніше основою для розрахунку був об’єм двигуна, то з нового року братимуть до уваги його ринкову вартість. Платити податок у розмірі 25 тис. грн доведеться власникам авто, вартість яких перевищує 750 мінзарплат, тобто мільйон гривень.
Зрівняння податку з доходів фізосіб
Ставки податку на доходи фізичних осіб урівняли: з нового року всі платитимуть однаково – 18%. Аналітики вказують, що такий досвід перейнято від РФ, оскільки цивілізовані країни використовують прогресивну шкалу оподаткування, від якої в новій редакції Податкового кодексу Україна відмовляється.
Отож прийняті нашвидкуруч поправки до Податкового кодексу важко назвати справжньою податковою реформою. Швидше, це чергові дрібні зміни податкового законодавства, котрі, утім, не змінюють суті й системних підходів у стягуванні податків в Україні.
Оксана ЧОПАК
Джерело: karpatskijobjektiv.com Опубліковано: 07.01.16 16:54
Коментарі до новини