Коли інфляція зашкалює, а індексації немає…
Ураховуючи рівень знецінення національної валюти і стрімке підвищення цін на найнеобхідніше, наразі середній рівень доходів у нас мав би становити не менше 6700 грн.
Однак, за даними Держкомстатому, середня заробітна плата в країні не перевищує 3998 грн. Із пенсіями справа ще гірша… Їх, як і зарплатню працівників бюджетної сфери та й багатьох інших галузей, ніхто не індексує…
Чи обіцянками єдиними сита людина?
Індексація грошових доходів населення – це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів та послуг. Тобто доплата до пенсій, стипендій чи зарплат, яка виплачується в умовах нестабільної економіки в державі.
На сьогодні уряд хоч і має певні ресурси для індексації, однак проводити її не поспішає. У той же час на тлі суспільного зубожіння деякі нардепи виступають за відновлення премій високопосадовцям. Дивна логіка? Ні. Цілком природно, що «слуги народу» дбають про своє оточення і згадують про електорат тільки перед черговими виборами, скажімо, для «галочки» з вересня підвищивши державні виплати трохи більше ніж на сотню гривень. Утім якщо краяни настільки інтенсивно убожітимуть, то голосувати за нардепів скоро навіть не буде кому, бо нація вимре, як динозаври…
– У мене пенсія 1400 грн. Не підвищили ні на копійку. Індексацію теж ніхто не нараховує, – розповідає «Карпатському об’єктиву» хустянка Марія Колодій. – Як зимувати, не знаю.
– Працюю на державній роботі. Зарплата – 1800 грн. Ні премій, ні надбавок, ні індексації, – стверджує інша краянка Аліна Кемінь. – А в той час продукти та ліки дорожчають чи не щотижня. Про вартість комунальних платежів і згадувати не хочеться…
До речі, вирахувати розмір індексації може кожен бажаючий самотужки. В Інтернеті для цього є навіть спеціальний калькулятор. Проте це де-юре, а де-факто громадськість животіє із тих мізерних коштів, які отримує від держави.
Гаманець навиворіт?
Слід зазначити, що середній розмір пенсії на Хустщині становить 1247,32 грн, «мінімалку» (раніше 949 грн, відтепер 1074 грн) отримують 1264 краян, а загалом у місті й районі налічується понад 30 тисяч літніх людей. Тобто більшість тих, хто все життя чесно працював, нині фактично перебувають на межі бідності. Проте важко тепер не тільки пенсіонерам.
Учаться боротися зі злиднями й ті, хто працює… а також усі соціально незахищені верстви населення: багатодітні родини, інваліди, молодь, яка навчається…
Обчислювати коефіцієнт надбавок – справа фахівців, тож рахувати, хто скільки додаткових коштів нині міг би отримати, не будемо. Крім того, існує безліч факторів, які впливають на порядок індексації. Але очевидно інше – для більшості краян переоцінка розміру зарплат та пенсій мала б становити понад сто відсотків…
До речі, індексацію зобов’язані проводити всі роботодавці, у тому числі фізичні особи – підприємці. Проте цього року перерахунок заробітних плат жодного разу не проводився. Та поряд із цим, згідно з офіційними даними, ціни на продукти харчування з початку року подорожчали на 36,8%, а вартість комунальних послуг – на 119,1%. Тож яким саме чином компенсувати брак коштів, коли взяти гроші немає звідки?
Звичайно, якщо бюджетна сфера ще сподівається на індексацію зарплат у недалекому майбутньому за рахунок держави, то змусити підприємців, у яких бізнес і так наразі тріщить по швах, ніхто не зможе… Зачароване коло? Життєві реалії? Фінансовий вакуум? Швидше за все, іспит на витривалість…
От так і живемо… дедалі більше бідніючи, але щиросердно вірячи у краще…
Марина АЛДОН
Джерело: karpatskijobjektiv.com Опубліковано: 08.01.16 18:26
Коментарі до новини