Головного лісівника Закарпаття охороняє «Грифон», а в лісгоспах порушення на мільйони гривень / Агенція нерухомості Realty Uzhgorod

Головного лісівника Закарпаття охороняє «Грифон», а в лісгоспах порушення на мільйони гривень

IMG_2398У прес-центрі Закарпатської ОДА начальник Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства Ігор Фізик розповів про підсумки роботи за І півріччя 2013 року, проблеми та перспективи лісового господарства області.

Головний лісівник області розповів, що у першому кварталі 2013р. створили та забезпечили лісові насадження на площі більше ніж дві тисячі гектарів. Стільки ж вирубали.

Основною проблемою назвав всихання смерічників. Це відбувається не тільки в нашій, а й у Львівській, Івано-Франківській, Чернівецькій областях та Словаччині. Зараз більше 14 мільйонів кубометрів лісу являються всихаючими. У Німеччині була така сама проблема. Поступово замінюють чисті насадження на змішані. Такі насадження є більш біологічно стійкі. А чисті смерекові насадження створені ще австрійцями. Це 300-400 років тому. Друга причина – потепління клімату. Смерека росте переважно в горах. А температурна межа піднялася на 1,5 градуса. Вона росте вже не в своєму ареалі, більше пошкоджується шкідниками та хворобами.

На сьогоднішній день ліси Закарпаття сертифіковані. Підприємства лісової галузі зараз готуються до наступної сертифікації, що відбудеться у жовтні-листопаді цього року. Закарпаття – перша з областей, яка має міжнародну сертифікацію та підтримує її вже більше десяти років

Ігор Фізик розповів, що недоїмки по зарплаті немає. Проте згідно наказу Міністерства мають приєднати аграрні ліси, які мають значну заборгованість. Проте управління отримає 90 тис га лісових ресурсів разом з приєднанням агролісів. Зараз з держбюджету отримують 4% від загального фінансування. У 2010 році отримували до 10 %.

Зауважимо, що решта фінансування відбувається за власні кошти підприємств. А головними джерелами формування власних коштів є реалізація заготовленої сировини, тобто вирубка й продаж лісу. На експорт у Словаччину, Румунію та частково Угорщину продають не більше десятої частини сировини.

Як джерела додаткового прибутку, створюють лісові магазини. Вже є такі у Мукачеві, Ясені, Воловці. До кінця цього місяця будуть у Брустурах та в Міжгір’ї. Розраховують, що такий магазин даватиме десь 15 тисяч гривень в місяць.

І.Фізик також розповів про будівництво лісових доріг та зазначив, що інфраструктура нерозвинена. У 2010 році будували 12 км лісових доріг. Сьогодні будують 80 км. У Європі середній показник – 20 км доріг на гектар лісу. У нас – 2–3 км. Налагоджують їх по мірі можливості та коштів. Лісові дороги для людей надають можливість рекреації та відпочинку, а для лісгоспу – можливість гасити пожежі або рубати ті ж висихаючі смерічники, – узагальнив І. Фізик.

На запитання журналістів про результати розслідування стосовно минулорічного замаху на життя відповів, що перебуває під охороною «Грифону», після погроз жінка й діти поїхали додому. А в прокуратурі відповідь одна – йде розслідування.

На наше запитання про порушення у сфері лісового господарства головний лісівник області розповів про порушення у Великобичківському лісгоспі, що завдали збитків до 10 млн. грн. «Цей лісгосп серйозно не перевірявся років десять-дванадцять. Люди відірвалися від реальності. Почали думати, що хаща має бути їхня. Але такого немає. Це державна хаща і тут не можна – що хочу, те роблю», – сказав начальник управління.

Щодо несанкціонованих рубок, то кримінальна відповідальність загрожує тим, хто завдав збитків більше ніж на 18 тисяч гривень. Все, що менше – адміністративне правопорушення. Лісгосп має тільки зафіксувати та передати в правоохоронні органи. Потім судові провадження.

Ігор Фізик зазначив, що додаткові проблеми для Великоберезнянського та Перечинського лісгоспів постають через те, що існує можливість поставляти на місцевий завод сировину без документів, яку беруть туди з великим задоволенням. У цих букових лісгоспах забороняється проводити рубки в літню пору у зв’язку з мораторієм. Рубки починаються тільки з першого жовтня і тривають до першого травня.

На запитання, хто дозволяє відводити лісосіки та проводити суцільні рубки в лісах першої категорії (ліси, що виконують природоохоронні функції, також на територіях природо заповідного фонду, ліси, що мають наукове та історичне значення) на території поблизу потоків, Ігор Фізик відповів: «Таксація лісу проводиться кожні 10 років. Остання була проведена у 2012 році. Згідно дозволів були відведені лісосіки на 10 років. А ми виконуємо те, що дає нам лісовпорядкування. Там були і екологи, й природоохоронні структури, люди з Києва».

Не зважаючи на мораторій, скарги населення чи створювані незручності та екологічну шкоду ліс продовжуватимуть рубати, оскільки лісгоспи поставлені в такі умови, коли потрібно платити зарплату, податки тощо.

Проблема в тому, що структури, які покликані захищати лісовий покрив, розпоряджатися з розумінням, разом приймають рішення, де і скільки рубати, мотивуючись тільки корисливими цілями самозбагачення. Не зважаючи навіть на пряму заборону на те закону. Рубають там, де ближче, де кращий, здоровіший ліс.

Оксана ЧОПАК
«Карпатський Об’єктив»

 

Опубліковано: 13.09.13 14:06 Карпатський Об'єктив

Коментарі до новини

Дивіться також

Краща піца в Ужгороді – Безкоштовна доставка

Опубліковано: 14.09.17 11:20    Карпатський Об'єктив 
Найкраща піца в Ужгороді у Cezario Pizza. Безкоштовна доставка по Ужгороду та приємна ціна. Широкий вибір піци на будь-який смак....

«КАРПАТСЬКИЙ ОБ’ЄКТИВ» ВІДТЕПЕР У НОВОМУ ФОРМАТІ!

Опубліковано: 26.04.16 06:00    Карпатський Об'єктив 
Шановні читачі! З квітня 2016 року один із найпопулярніших Інтернет-ресурсів області «Карпатський об’єктив» змінює вигляд. Сучасний дизайн, нові рубрики, ще...

ТБ програма на 18 – 24 квітня

Опубліковано: 12.04.16 19:34    Карпатський Об'єктив 
Понеділок, 18 квітня UA: Перший06.00 Новини06.10 АгроЕра06.20 Смакота06.25 Телемагазин06.45 Спорт07.00 Новини07.15 Спорт07.20 АгроЕра07.30 Ера будівництва07.35 На слуху07.50 Смакота08.00 Новини08.15 Спорт08.25...
Дати оголошення
Якщо Ви бажаєте продати, здати в оренду або обміняти власний об’єкт нерухомості, чи, навпаки, Ви хочете щось купити чи зняти в оренду, заповніть дану форму для внесення Вашої заявки в базу. Спеціаліст з нерухомості зв’яжеться з Вами на протязі дня.

Зворотній зв'язок
Якщо у Вас є необхідність отримати консультацію спеціаліста з нерухомості, чи юриста, або Ви бажаєте домовитись про зустріч – заповніть дану форму (у полі «Повідомлення» викладіть суть питання) і спеціаліст відповідного профілю зв’яжеться з Вами на протязі дня.