Здорова жінка – здорова нація
Запобігання незапланованій вагітності та зниження частоти абортів залишаються одними із найболючіших проблем українського суспільства. На сьогодні рівень абортів в Україні найвищий серед країн Європи, і це незважаючи на тенденцію до зниження. Ситуацію, що склалася, можна аргументувати недостатньою інформованістю населення з питань планування сім’ї, низьким рівнем сексуальної культури та низкою економічних проблем.
“За статистикою Міністерства охорони здоров’я, левова частка жіночого безпліддя – це результати перших абортів, – розповідає заступник директора програми “Здоров’я жінок України” Наталя Карбовська. – У цьому випадку будь-яка контрацепція є кращою, ніж штучне переривання вагітності. Головна мета нашого проекту – зміна ставлення населення і медичних працівників до питань планування сім’ї та покращення репродуктивного здоров’я”.
17–19 вересня на Закарпатті збиралися тренери з усієї країни з питань репродуктивного здоров’я у рамках програми “Здоров’я жінок України”. Тренінг проводився для підвищення кваліфікації тренерів, які працюють з населенням у 8-ми областях: Закарпатській, Тернопільській, Луганській, Сумській, Кіровоградській, Житомирській, Київській, Херсонській.
“Про питання репродуктивного здоров’я та планування сім’ї є багато міфів, але мало інформації. Ми дуже багато працюємо з населенням, особливо з людьми репродуктивного віку. Зазвичай вони вважають, що знають усе про планування сім’ї. Насправді це далеко не так, – розповідає Наталя Карбовська. – Іноді на тренінгах стає навіть смішно, коли дорослі люди, які вже мають власні сім’ї, отримавши завдання намалювати “планування сім’ї” зображають будиночки, машинки, гроші… Дуже рідко хто задумується, що насправді планування сім’ї – це насамперед заплановане народження дітей. Власне про це і йдеться у нашому проекті. Ми говоримо людям про те, що потрібно заздалегідь подумати про наслідки незахищеного статевого життя. У співпраці з лікарями, намагаємося різноманітними способами донести до населення інформацію про важливість планування сім’ї”.
За словами організаторів, програма “Здоров’я жінок України” виконується у рамках реалізації державної програми репродуктивного здоров’я нації до 2015 року. За два роки було підготовано 90 тренерів із 8-ми областей України, які працюють з організованою аудиторією в університетах, школах, військових частинах та ін. Здебільшого тренери – це педагоги, соціальні працівники й лікарі. Лекції з питань репродуктивного здоров’я відвідують щомісячно близько 250 осіб.
“За статистикою світової охорони здоров’я, Україна займає одне із перших місць із раннього початку статевого життя серед підлітків. Для Закарпаття це питання є надзвичайно актуальним, особливо стосовно ромського населення. Дівчатка вагітніють у 13–14 років. Загалом в Україні молоді люди починають статеве життя без жодної інформації, як уберегтися від небажаної вагітності. А в Інтернеті дуже часто підлітки читають спотворену інформацію про статеві стосунки. Внаслідок чого виникають шокуючі ситуації, з якими часто стикаємося в нашій практиці. Наприклад, нещодавно в одній із областей України, де ми проводимо тренінги, студентка народила дитину і закопала її у себе на подвір’ї. Якщо б хтось своєчасно пояснив цій дівчинці, якими бувають наслідки сексуальних задоволень, то, можливо, цього ніколи б не сталось. Такі проекти якраз спрямовані на те, щоб уберегти молодь від помилок і захистити репродуктивне здоров’я жінок” – підсумувала пані Наталя.
Через низький рівень народжуваності, чисельність населення в Україні скорочується, а рівень загальної смертності невпинно зростає. Як наслідок, проблема репродуктивного здоров’я українців – це проблема загальнонаціональна.
Христина БІКЛЯН
Довідка
Репродуктивне здоров’я – це стан повного фізичного, розумового і соціального благополуччя, тобто можливість задовільної та безпечної здатності до відтворення.
Джерело: karpatskijobjektiv.com Опубліковано: 28.09.13 09:36
Коментарі до новини