Чий підвал?
«Недавно я придбала квартиру в 5-поверховому будинку. В ньому є підвали. Та, звернувшись до сусідів, я дізналася, що вільних не залишилося. Однак деякі мешканці будинку мають у своїй власності по три підвали. Як мені діяти і чи можу я претендувати на один підвал?
Щиро дякую. Валентина, м. Берегово»
На це питання немає однозначної та чіткої відповіді. Претендувати можете, адже, придбавши квартиру, ви автоматично стаєте співвласником допоміжних нежитлових приміщень до цього будинку, а підвал саме до таких і належить. Однак постає інше питання, яке стосується порядку оформлення права власності, зокрема порядку технічної фіксації такого приміщення за власником (користувачем). А воно залишається не врегульованим законодавчо. Це породжує ситуації, коли той, хто «хитріший», самовільно захоплює підвали на власний розсуд, розуміючи, що його ніхто не уповноважений примусити поступитися цією площею. Житлово-експлуатаційна фірма (ЖЕК) не повноважний втручатися в такий перерозподіл, оскільки тут ідеться про відносини права індивідуального користування частиною допоміжних приміщень, а, згідно із житлово-комунальним законодавством, така організація може вживати заходів реагування у випадку, коли таке індивідуальне (або будь-яке) користування становить загрозу цілісності комунікацій будинку (водопостачання, каналізації, газу, опалення, електропостачання), оскільки ЖЕК як балансоутримувач будинку зобов’язаний утримувати ці системи в належному стані, от і все – далі його повноваження закінчуються. Практичне документування як права власності, так і права користування підвалом на місцях (у різних містах держави) вирішується по-різному – за звичаєм.
На жаль, ситуація з підвалами становить велику небезпеку. З одного боку, є загальна норма в законі про приватизацію, що визначає спільну сумісну власність на ці приміщення за власниками квартир багатоквартирного будинку без визначення режиму користування такими приміщеннями та їх розподілу між мешканцями. З іншого – за відсутності детального регулювання цього питання органи місцевого самоврядування, на території віддання яких перебуває будинок, виходять із того, що такі спільні об’єкти власності належать до їхнього відання (вони є об’єктом комунальної власності громади міста). Адже право власності на сам багатоквартирний будинок за власниками квартир не оформлене, а тому часто-густо, враховуючи економічну привабливість таких приміщень, місцеві ради своїми рішеннями передають їх у власність будь-кого (фізичних чи юридичних осіб, навіть тих, хто до будинку не має жодного стосунку). Якщо виходити із загального правила, то режим користування такими приміщеннями мав би визначатися спільно всіма власниками квартир будинку, однак такий порядок можна було б урегулювати, створивши об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) та визначивши порядок такого користування внутрішніми правилами цього об’єднання.
І, нарешті, відповідь на першу частину вашого питання: як вам діяти в цій ситуації. Рекомендую не полишати намірів відстояти своє право на підвал, а саме звернутися з письмовими заявами про цю обставину до експлуатуючої організації (до ЖЕКу) та до голови ради. У заяві просити надати відповідь на можливість отримання підвалу та пояснити вам процедуру його отримання. На ці заяви вам обов’язково дадуть відповіді і, вже відповідно до їх змісту, визначитесь, яким шляхом рухатися далі. Ви не отримали відповіді, на яку чекали, однак зрозумійте: для вас важливим є не існування закону, котрий надає вам право, а можливість це право використати чи реалізувати, тобто добитися бажаного результату.
Віталій БУРИШИН
Джерело: karpatskijobjektiv.com Опубліковано: 07.10.13 14:41
Коментарі до новини