Хто не встиг – той запізнився
До 1 листопада закарпатці масово скуповують нерухомість
Уже менше місяця залишається до набуття чинності постанови Кабміну щодо нових правил оцінки нерухомості. Експерти прогнозують: українці будуть змушені платити в декілька разів більше за оцінку свого майна. Якщо вартість послуг оцінювачів раніше коштувала 500 гривень, то тепер потягне до кількох тисяч.
Оцінка нерухомості здійснюватиметься шляхом порівняння з іншими подібними об’єктами на ринку. Завдання оцінювача – підібрати аналогічний об’єкт за всіма параметрами: площею, місцезнаходженням… Оціночний акт заноситимуть до бази даних Фонду держмайна, який контролюватиме оцінювачів. Майбутні нововведення спровокували пожвавлення на ринку. Ріелтори кажуть: наразі спостерігається сплеск інтересу до нерухомості.
Деталі – у розмові з директором агенції нерухомості “Realty Uzhgorod” Романом Трушем.
– Що ж конкретно зміниться з 1 листопада на ринку нерухомості?
– Починаючи з цієї дати, бов’язкова оцінка майна здійснюватиметься за новими правилами. За допомогою комп’ютерної програми автоматично вираховуватиметься ціна майна. Для цього оцінювачу потрібно ввести тільки певні параметри нерухомості. Основне завдання такої реформи – збільшити надходження до б’юджету шляхом відрахування з кожної взятої угоди. Внески до Пенсійного фонду, держмито, податок із доходів фізичних осіб вираховуються суто з експертної оцінки, а не з реальної вартості угоди. Така оцінка майна може призводити до того, що старенький будинок у глухому селі, який от-от завалиться, але при цьому має велику квадратуру, буде оцінений у досить велику суму. Його реальна ринкова вартість аж ніяк не збігатиметься з вирахованою сумою. На мою думку, основна ціль таких нововведень – загнати оцінювача в “коридор”. Хто матиме доступ до адміністрування, у того буде змога впливати на оцінку. Вартість самої оцінки майна залежатиме від уніфікованого тарифу.
– Такі новації потягнуть за собою додаткові витрати?
– Однозначно, тим паче, що з 1 вересня угоди з купівлі-продажу майна на суми понад 150 тисяч гривень проводяться через банки. Якщо раніше цього можна було уникнути, то з 1 листопада ніяк. Банківське обслуговування потягне додаткові витрати. В першу чергу це необхідність обміну доларів на гривні, комісія за банківські перекази, різниця між курсами купівлі та продажу валюти. На цьому “плюси” не закінчуються: потрібно не забувати про обмеження продажу валюти. На день не можна продати більше ніж 150 тис. грн. в одні руки. Що отримуємо в підсумку? Готівкове обмеження в 150 тисяч гривень та обмеження на купівлю валюти, необхідність обмінювати гроші двічі поспіль і збільшення самих відрахувань по угоді.
– Наразі простежується ажіотаж на ринку житла?
– Такі нововедення однозначно спровокували пожвавлення на ринку нерухомості. Причому його можна розділити на дві хвилі: перша – до 1 серпня, друга – до 1 листопада. В липні у нас був справжній ажіотаж: ми уклали рекордну кількість угод. Хоча, як правило, це місяць застою у купівлі нерухомості. Наразі ажіотажу немає, але все одно пожвавлення на ринку нерухомості є значними. Угод стало значно більше, ніж зазвичай.
– Чого чекати після 1 листопада?
– Звичайно, такого ажіотажу навколо купівлі житла вже не буде, але сама нерухомість у ціні не впаде. Я вважаю, що “великої депресії” на ринку нерухомості нова оцінка майна не спровокує. Вона жодним чином не вплине на угоди з кредитуванням, оскільки їх, у свою чергу, стає значно більше. Не забуваймо, що осінь-зима – це сезон купівлі земельних ділянок. Зрештою людям у всі часи потрібно вирішувати житлові питання, незважаючи на нові незручності та податки.
За рік ринок нерухомості пережив безліч реформ: новий порядок реєстрації прав власності, обмеження обігу готівки, оцінну реформу. Експерти наголошують, що подібних новацій вітчизняний ринок нерухомості не переживе.
Христина БІКЛЯН
Джерело: karpatskijobjektiv.com Опубліковано: 21.10.13 10:48
Коментарі до новини