Паперові проти електронних, що краще для закарпатця
Напевно, більшість із нас звикли до паперових грошей, а от електронні часто не викликають довіру та не є популярними: лише 7,2% українців користуються пластиковими картками при оплаті товарів чи послуг. Зважаючи на світові показники (понад 80% у Європі та ще більше у США), Національний банк України планує збільшити наш щонайменше до 15% до 2015 року.
Так, із 18 жовтня набув чинності закон про електронні гроші, який дозволяє Нацбанку регулювати їх випуск і використання, а для юридичних та фізичних осіб будуть установлені граничні суми готівкових розрахунків.
Першим етапом стане закупівля й установлення терміналів у магазинах і точках, що надають послуги (перукарнях, ательє, ремонтних майстернях, хімчистках, таксі тощо). Споживачі зможуть вимагати застосування електронних засобів платежу. За відмову від реалізації такого права законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо функціонування платіжних систем і розвитку безготівкових розрахунків» установлено штраф 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відтепер у торгових точках площею понад 20 квадратів в обов’язковому порядку має бути РОS-термінал – електронний пристрій, що зчитує дані пластикової картки з магнітної смуги або чипа, розташованого на пластиковій картці, і зв’язується з банком по електронних каналах зв’язку. Сума операції вводиться з клавіатури, всі дані друкуються на чеку терміналом. Інакше – штраф 8500 гривень.
Наявність РОS-терміналу дозволяє приймати до оплати всі типи міжнародних банківських карт, включаючи найпоширеніші електронні карти «Visa» та «MasterCard». У населених пунктах із населенням менше 10 тисяч людей, на ринках і в кіосках термінали поки не є обов’язковими.
Планують поступово перейти до того, що будь-які покупки на суму, більшу, приміром, ніж 2 тисячі євро, можна буде робити тільки за допомогою електронних грошей. Тобто потрібно буде покласти готівку на рахунок і зробити оплату.
Таким чином, для банків значно дешевше переводити електронні гроші за лічені секунди, аніж возити інкасаторами готівкові. Ще однією значною перевагою є легалізація грошових потоків та виведення з тіні значної їх частини, а відтак збільшення податкових надходжень до бюджету.
А от підприємці не в захваті від нововведень та вже підраховують зайві витрати. Один термінал обійдеться в близько 250–300 дол. Окрім цього, з кожної операції магазин повинен заплатити банку комісію, яка коливається в межах 1,6–3% від суми операції. Та ще й зайвий привід для перевірок і штрафів. Звичайно, такі додаткові витрати ляжуть на плечі покупців за рахунок підвищення цін на товари.
Використання електронних грошей має свої переваги й недоліки. Для банків – збільшення грошових потоків, комісійна винагорода та економія при обслуговуванні, для уряду – прозорість розрахунків і виведення їх значної частини з тіні, для споживачів – право вибору способу оплати та можливе незначне подорожчання товарів до 3%.
Оксана ЧОПАК
Джерело: karpatskijobjektiv.com Опубліковано: 25.10.13 13:30
Коментарі до новини