Дослідження історії, традицій і культури без кордонів / Агенція нерухомості Realty Uzhgorod

Дослідження історії, традицій і культури без кордонів

DSC_2732Ужгородський національний університет здійснює активну діяльність у рамках грантової роботи, розвиваючи та зміцнюючи міжнародну співпрацю із закордонними партнерами. Зокрема значно пожвавилося прикордонне співробітництво вузу з представниками культурно-освітньої галузі Румунії. Наразі кафедра країнознавства УжНУ спільно з Повітовим музеєм Сату Маре реалізує черговий міжнародний грантовий проект під назвою «Інтерактивна інституційна співпраця. Історія, традиції і культура без кордонів», що стартував на початку поточного року і триватиме 20 місяців.

Проект співфінансується Європейським Союзом (Європейським інструментом сусідства та партнерства) в рамках Програми транскордонного співробітництва Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна 2007–2013 (www.huskroua-cbc.net). Загальний бюджет гранту для румунської та української сторони становить 190 523,70 євро. Проект має на меті посилення співпраці між Закарпатською та Івано-Франківською областями України й відповідними сусідніми територіями Румунії (повіти Сату Маре та  Марамуреш),  зокрема поглиблення вивчення історичних і культурних зв’язків населення сусідніх країн; збереження спільної культурної спадщини, традицій, релігійних цінностей; інтенсифікація інституційної транскордонної співпраці; посилення соціально-культурної єдності шляхом покращення співпраці між окремими людьми та громадами; залучення молоді до вивчення та поширення  традицій, культури, історичних цінностей; підвищення рівня обізнаності молоді в інституційно-транскордонних відносинах.

Прикордонний регіон Румунії та України містить багатонаціональну культурну спадщину з великим потенціалом для подальшого вивчення. Заходи проекту спрямовані на зміцнення зв’язків між культурними та освітніми установами поблизу кордону з метою створення стабільних відносин між дослідниками та громадами. До співпраці залучатимуться фахівці у сфері культурної спадщини: історики, етнографи, лінгвісти, а також студенти та учні.

DSC_2914

Незабаром в містах Ужгороді та Сату Маре відбудуться інформаційні семінари, на яких громадам буде представлений детальний опис заходів, що здійснюватимуться в їхній місцевості. Для розкриття шляхів досягнення основних цілей та отримання очікуваних результатів проекту варто згадати деякі з них.

Невід’ємною складовою вивчення спільної культурної спадщини є проведення польових досліджень, що будуть здійснені в селах прикордонних регіонів Румунії, Сату Маре й Марамуреш та в Україні, на Закарпатті. Команду українських дослідників очолить завідувач кафедри країнознавства факультету міжнародних відносин УжНУ, доктор історичних наук, професор Іван Вовканич. Будуть зібрані дані про місцевість стосовно історії, демографії, релігії, туризму та ін. Підготовлені матеріали зможуть використовувати музеї Закарпатської області, повітів Сату Маре та Марамуреш, бібліотеки й церкви цих регіонів, а також органи місцевої влади.

 Уся отримана інформація, документи та фотографії будуть перенесені на цифрові носії (CD- та DVD-диски), а також стануть доступними для широкого загалу завдяки публікаціям та книгам, які заплановано видати. Оцифрована інформація буде доступна в режимі реального часу на веб-сайтах Повітового музею Сату Маре та Ужгородського національного університету. Будуть видані історико-культурні довідники для всіх місцевостей, що досліджуються, і DVD-диски румунською, українською та англійською мовами.

Ідентифікація спільної історії в прикордонному регіоні передбачає роботу з архівними документами. Історично так склалося, що документи, які можуть надати більш чітке уявлення про історичну спадщину, знаходяться в архівах різних країн. В Україні найбільш вагома колекція документів зберігається в Державному архіві Закарпатської області в м. Берегові, а також у Мукачівській греко-католицькій церкві. Серед матеріалів, датованих XVIII століттям, фахівці оберуть оригінали рукописів та документів, які містять найціннішу інформацію про регіон, що досліджується.

Спеціалісти вже розпочали дослідницький тур у м. Берегові, багато матеріалу зібрано та опубліковано у 2-х томах під назвою “Мукачівська греко-католицька церква. Документи”, один з яких підготовлений і виданий також у рамках програми HUSKROUA-ENPI. Через брак часу дослідники не змогли закінчити власні дослідження, значна частина матеріалу залишилася неопрацьованою. Тому цей проект посприяв продовженню дослідження та зібранню необхідної інформації в ще один том.

У рамках проекту на базі УжНУ відбудеться триденна міжнародна конференція на тему «Проблеми і перспективи транскордонного співробітництва: досвід Карпатського Єврорегіону». До участі будуть запрошені відповідні фахівці, представники органів державної влади, сфери освіти та студенти. За результатами заходу вийде двомовний збірник із доповідями експертів.

У науковій сфері у форматі «круглого столу» буде ініційована дискусія стосовно методології етнографічних польових досліджень, їх активізації в контексті сучасного суспільства, а також обговорення питання пошуку й збереження транскордонних етнографічних цінностей, визначення та популяризація спільної культурної спадщини. Метою такої дискусії стане налагодження співробітництва між фахівцями з етнографії та антропології по обидва боки кордону. «Круглий стіл» матиме назву “Традиції та культура без кордонів – інтерактивна інституційна співпраця”.

DSC_2832

Заходи проекту також передбачають організацію міжнародного симпозіуму в Румунії на тему «Румунсько-українські відносини. Історія і сучасність», який уже став традиційним, оскільки 5 разів відбувався на базі Повітового музею Сату Маре за участю експертів з Румунії, України, Словаччини та представників української спільноти в Румунії, а також представників румунської спільноти в Україні. За результатами заходу буде виданий двомовний збірник із доповідями, які представлять експерти.

З метою інформування громад щодо захисту та збереження прикордонної культурної спадщини, щодо туристичного потенціалу прикордонного регіону, етнографічної, історичної і культурної сфери буде організовано 6 освітніх семінарів із залученням відповідних фахівців. Тема семінарів «Залучення молоді до міжнародної співпраці, до вивчення та поширення транскордонних цінностей». Для того, щоб зацікавити молодь і поглибити її знання про культурну спадщину, планується  провести також конкурси для молоді на тему «Мій рідний край». Найкращі роботи будуть опубліковані в культурологічних довідниках.

DSC_8862

Серед інших заходів заплановано проведення «Дня транскордонної співпраці – культура, що нас об’єднує»  та  Ярмарки виробів народних умільців за участю представників Румунії, України, Словаччини й Угорщини, що сприятиме розвитку місцевої та регіональної ідентичності й вивченню спільної культурної спадщини. Під час проведення Ярмарки відбудеться парад народних костюмів представників прикордонних регіонів.

 В Україні та Румунії пройдуть дві фотовиставки «Разом без кордонів», на яких будуть представлені найкращі фотографії, зроблені командою проекту, що найяскравіше відображають спільну культуру, звичаї та традиції прикордонних регіонів.

Завершальним етапом реалізації проекту стане видання збірника, включаючи DVD, під назвою «Нематеріальна спадщина», вип. II.  Крім того, буде розроблений збірник про народних умільців з прикордонного регіону “Традиційне ремесло – сучасне ремесло”, а також історико-культурні довідники для трьох населених пунктів з Румунії та трьох із України.

Знайомлячись з інформацією про спільну історію та культурну спадщину, населення по обидва боки кордону буде більш переконане у важливості проведення подальших досліджень, відстоювання спільних цінностей та їх передачі наступним поколінням. Співпраця й використання досвіду партнерів повинні посилити взаєморозуміння між людьми. Спільне бажання зберегти культурну спадщину об’єднає мешканців прикордонних регіонів і стане стимулом для подальшої співпраці.

Відділ міжнародних зв’язків та грантової роботи УжНУ

 

 

Ця публікація видана за допомогою Європейського Союзу

Автор несе повну відповідальність за зміст публікації. Погляди, висловлені у статті, не можуть вважатися такими, що відображають погляди Європейського Союзу.

«Карпатський об’єктив»


Джерело: karpatskijobjektiv.com Опубліковано: 17.06.14 17:21 Карпатський Об'єктив

Коментарі до новини

Дивіться також

Краща піца в Ужгороді – Безкоштовна доставка

Опубліковано: 14.09.17 11:20    Карпатський Об'єктив 
Найкраща піца в Ужгороді у Cezario Pizza. Безкоштовна доставка по Ужгороду та приємна ціна. Широкий вибір піци на будь-який смак....

«КАРПАТСЬКИЙ ОБ’ЄКТИВ» ВІДТЕПЕР У НОВОМУ ФОРМАТІ!

Опубліковано: 26.04.16 06:00    Карпатський Об'єктив 
Шановні читачі! З квітня 2016 року один із найпопулярніших Інтернет-ресурсів області «Карпатський об’єктив» змінює вигляд. Сучасний дизайн, нові рубрики, ще...

ТБ програма на 18 – 24 квітня

Опубліковано: 12.04.16 19:34    Карпатський Об'єктив 
Понеділок, 18 квітня UA: Перший06.00 Новини06.10 АгроЕра06.20 Смакота06.25 Телемагазин06.45 Спорт07.00 Новини07.15 Спорт07.20 АгроЕра07.30 Ера будівництва07.35 На слуху07.50 Смакота08.00 Новини08.15 Спорт08.25...
Дати оголошення
Якщо Ви бажаєте продати, здати в оренду або обміняти власний об’єкт нерухомості, чи, навпаки, Ви хочете щось купити чи зняти в оренду, заповніть дану форму для внесення Вашої заявки в базу. Спеціаліст з нерухомості зв’яжеться з Вами на протязі дня.

Зворотній зв'язок
Якщо у Вас є необхідність отримати консультацію спеціаліста з нерухомості, чи юриста, або Ви бажаєте домовитись про зустріч – заповніть дану форму (у полі «Повідомлення» викладіть суть питання) і спеціаліст відповідного профілю зв’яжеться з Вами на протязі дня.