Живий хліб лікує людину (ФОТО)
Тоді як магазинний поволі вбиває, вважає мукачівка Галина Клованич. Вона вже рік сама пече хліб без дріжджів і «підсадила» на нього всіх друзів та знайомих.
А перейшла на таку практику пані Галина за порадою друга сім’ї.
– Це людина екокультури, він веде екологічний спосіб життя й пропагує його серед знайомих. Якось друг зайшов до нас, ми якраз вимурували глинобитну піч у своїй садибі. Він подивився й виніс вердикт: мати таку піч і використовувати її тільки для м’яса – гріх. Порадив почати пекти домашній живий хліб – на натуральній природній заквасці без дріжджів та зі здорового житнього борошна. Я згодилася: давно хотіли перейти на домашній хліб, а тут така нагода.
Першою закваскою з жінкою поділився той самий друг і розкрив секрет подальшого її приготування.
– Він простий: до житнього борошна слід додати теплої джерельної води й ложку меду. Хай закисає 5 днів, а тоді ще раз додати борошна, теплої води та меду. На 6-й день закваску можна використовувати. Пекти хліб треба двічі на тиждень, бо саме стільки разів слід підживлювати закваску (або якщо не печете, потрібно просто оновлювати її, додаючи свіжого борошна, води та меду) – інакше вона пропаде. Зберігаю її в холодильнику, в мисочці, прикритій бавовняною тканиною.
Щоб хліб вийшов, його треба відчути, каже пані Галина. Це пізніше вже жінка зрозуміла, що секрет не тільки в якісній заквасці.
– Коли спекла вперше, була в захваті. А от другий раз вийшло геть не те. Почала експериментувати – тепер уже самі руки вміють розпізнавати потрібну густину тіста, консистенцію, а ще слід правильно напалити піч. Друг, до речі, сказав мудрі слова: хліб треба відчути серцем і руками. Про руки я вже розповіла, а щодо серця. Недарма в народі жінки не бралися до випічки хліба, коли були роздратовані чи просто, як кажуть, не в дусі. Я тільки раз місила тісто сердита – довели чоловік чи діти, вже й не пам’ятаю. Так той хліб ніхто не їв, він вийшов як богач.
На наше прохання пані Галя детально описала процес випікання. Він займає 15(!) годин.
– Починається все з того, що виймаю закваску з холодильника – вона повинна годину постояти, щоб набути кімнатної температури. Тоді беруся до приготування опари: додаю до закваски, залишеної з минулого разу, теплу воду, борошно та мед. Тоді 5 столових ложок відбираю, ця частина зберігатиметься в холодильнику до наступної випічки, а в решту опари додаю сіль та спеції (коріандр, тмин, фенхель) і замішую тісто. Потім кладу його на 8 годин у тепле місце, щоб підходило. Тоді ще раз вимішую і знову залишаю на 2 години стояти. Тим часом напалюю піч і, коли маю вже потрібну температуру, беру тісто, підмішую борошном, розкладаю по формах – і в піч. За один раз випікаю 30–33 хлібини.
Цікавлюся в пані Клованич, чи можна користуватися її рецептом для хлібопічок.
– Ні, бо техніка вимагає своїх рецептів, які, на жаль, базуються на термофільних дріжджах. Плюс ви не керуєте процесом – просто засипаєте інгредієнти й натискаєте кнопку «Старт». Це не живий хліб, він – механічний. Мій рецепт для печі, в кого ще лишилися по селах. Можна також спробувати пекти «живий» хліб у духовці.
– Випікати хліб самому дешевше? Чи все-таки простіше купувати в магазині?
– Звісно, простіше в магазині, бо випікання хліба – велика робота. Але якщо маєте на це сили, час та натхнення – не пошкодуєте. Зекономите не тільки на хлібові, а й на ліках – у тому сенсі, що живий хліб – це здорова їжа, а магазинний лікарі не радять вживати взагалі. З досвіду нашої сім’ї скажу, що мої чоловіки, коли немає домашнього хліба, їдять борщ без нього. Ми зовсім перестали споживати хлібобулочні вироби. На своїй заквасці печу і пироги, і млинці, і пампушки… На свій хліб я «підсадила» друзів, знайомих… Ті, хто постійно бере в мене хліб і також не вживає магазинного, розповідали, що буквально за півроку в них заспокоїлася підшлункова, нормалізувався цукор, не тривожать гастрити та виразки. Є одна жінка з Києва, яка замовляє в мене хліб, передаю їй раз на тиждень – у неї онкозахворювання, пов’язане зі шлунком, то говорить, що з цим хлібом болі зменшилися. По собі теж можу сказати, що ще рік тому мала масу проблем, пов’язаних із системою травлення, – тепер давно вже не коле ні зліва, ні справа. А живий хліб з домашнім сиром та яйцем – кращий і здоровіший сніданок годі й придумати.
Тетяна КОГУТИЧ
Джерело: karpatskijobjektiv.com Опубліковано: 24.11.14 14:40
Коментарі до новини