Право на гідне життя
3 грудня вся світова спільнота відзначає День інвалідів. Цю дату було визначено понад 20 років тому Генеральною Асамблеєю ООН, аби привернути увагу громадськості до проблем інвалідів у всьому світі. Тоді люди з обмеженими можливостями із 17 країн одночасно заявили про себе на загальноєвропейському рівні, оголосивши про однакові права для всіх громадян та протест щодо дискримінації інвалідів.
Визнано, що інваліди здебільшого позбавлені права на повноцінну освіту, працевлаштування, доступну інфраструктуру та транспорт. У кожній країні залежно від поставлених пріоритетів на державному рівні намагаються забезпечити гідне життя для людей з особливими потребами: створити умови для їх соціальної реалізації, аби вони могли навчатися, працювати й користуватися соціальними благами так само, як інші члени суспільства.
На міжнародному рівні права осіб з інвалідністю закріплені в Конвенції ООН про права інвалідів та Загальній декларації прав людини. В Україні проблемам таких громадян присвячена величезна кількість офіційних документів. Однак, на жаль, у реальному житті вони не завжди є дієвими. Про це свідчать і показники з безробіття, котрі серед інвалідів є набагато вищими за аналогічні показники серед загального населення.
Окрім труднощів у працевлаштуванні, люди з особливими потребами часто стикаються з недоліками спеціальних засобів для пересування, складністю отримання освіти й мізерністю грошової допомоги. Кожен п’ятий має пенсію, нижчу за прожитковий мінімум. Усе це позбавляє інвалідів можливості вести повноцінний спосіб життя й таким чином призводить до їх ізоляції від суспільства.
Але інваліди можуть працювати не менш ефективно за інших, якщо надати їм рівні можливості для розвитку навичок і надійну роботу. Адже, незважаючи на фізичні обмеження, інваліди безмежні у своїх здібностях і талантах. Завдяки прагненню до самовираження та величезній силі духу ці люди досягають успіхів у найрізноманітніших сферах життя: науці, підприємництві, мистецтві, спорті тощо.
За різними даними, від 10 до 15% населення на планеті – інваліди. Цифра значна, вражаюча і зростає з року в рік. В Україні налічується майже три мільйони інвалідів. Це понад 6% від загальної кількості населення. Левова їх частка (80%) – це люди працездатного віку.
В умовах нинішнього воєнного конфлікту увага суспільства сконцентрована здебільшого навколо інвалідів війни. Однак не варто забувати й про всіх інших людей з обмеженими можливостями, адже їм потрібні постійні увага та турбота.
Оксана ЧОПАК
Джерело: karpatskijobjektiv.com Опубліковано: 04.12.14 11:00
Коментарі до новини