На Щедрий вечір у Криві «лякають дерева» та ламають ворота
З давніх-давен на Старий Новий рік наші земляки влаштовували народні гуляння. На Закарпатті донині збереглися унікальні старовинні традиції відзначення свят зимового циклу. І це не тільки автентичні колядки чи щедрівки, а й цілі театралізовані дійства. Зокрема в селі Крива, що на Хустщині, на Василя відбувається ціле шоу зі «стріляниною», застіллями та гаданнями…
«Не будеш родити – вирубаю!»
Село, що знаходиться всього за два кілометри від Хуста, надзвичайно колоритне на цікаві традиції, які тут збереглися в первинному вигляді, адже донедавна населений пункт не мав сухопутного транспортного сполучення з райцентром, селяни добиралися до міста на човнах та поромі. Можливо, певна ізоляція «від світу» допомогла мешканцям Криви зберегти обрядовість і фольклор пращурів.
– Увечері на Маланку господар оглядає свій сад, – каже старожил Василь Продан. – До кожного дерева підходить із сокирою і намагається «сполохати» його словами: «Якщо не будеш родити – вирубаю!» Після цього тупим боком «холодної зброї» тричі б’є по стовбуру. Я так роблю вже більш ніж 50 років, відколи одружився, так «лякали» яблуні, груші, черешні, вишні, сливи та навіть виноград і дід, і батько, так зараз роблять і сини. Після процедури «шокової терапії» дерева не лінуватимуться плодоносити.
Є ще в селі доволі незвичайний обряд гадань. В оберемок сіна вся родина кладе горіхи, і по черзі кожен витягає по одному. Якщо попадеться здоровий – людина не хворітиме протягом наступного року, якщо ж чорний – на неї чекають недуги. І все ж для безпеки, аби відігнати злі сили та хвороби, кожна господиня під скатертину зі святковими наїдками кладе зубчик часнику.
Читайте також:
У Хусті Водохреща святкували масовим купанням (ФОТО)
Новини Хуста та Хустського району на нашому сайті
Якщо хата без воріт – у ній живе незаміжня дівчина
Починаючи від Нового року, коли опівночі все село разом щедрує біля центральної ялинки, продовжуючи Різдвом, коли молодь у маскарадних костюмах ходить колядувати, закінчуючи Василем, коли під воротами дівчат шлюбного віку галасують парубки, Крива вирує власним життям.
– Звечора хлопці збираються ватагами і вирішують, до кого коли йтимуть щедрувати. Обов’язково беруть із собою петарди. Цього року у зв’язку з забороною використання піротехніки, юнь вирішила веселитися тихше – бити палицями у ворота. Але раніше, траплялося, парубки навіть із мисливськими рушницями ходили, стріляли в повітря, – каже кривчанка Марія Пилип. – Або ж клали порох у металеві банки і підпалювали. Часом такі «розваги» закінчувалися сумно…
Тож, підходячи до помешкання, хлопці бешкетують, аби привернути до себе увагу дівчини. Якщо їх впускають, співають «Добрий вечір тобі, пане господарю», якщо ж ні – знімають огорожу й ховають від власників.
– Бувало, що з центру села аж до Тиси ворота несли або в лісі прикривали галузками. Звичайно, для хазяїв зостатися без брами – неприємно, але така вже традиція в Криві: якщо молодиця парубків не приймає, родина зостається без воріт, – запевняє сільський голова Федір Сугай. – Інколи частини брами ховають в різних місцях.
Якщо ж дівчина запрошує хлопців до хати, то має пригостити найсмачнішими наїдками. Правда, в гостях щедрувальники засиджуються недовго, аби встигнути до ранку обійти всіх незаміжніх панянок.
Загалом на Старий Новий рік хлопці здебільшого «гостюють» тільки в тих дівчат, кого планують сватати. Тож «феєрверки» вважаються передвісниками весілля. А ще мешканці Криви переконані, що сміх у ніч на Василя приносить щастя на цілий рік, тому намагаються якомога більше жартувати. Наступного ж дня уже щедрує все село.
Марина АЛДОН
Новини Закарппаття – «Карпатський об’єктив»
Джерело: karpatskijobjektiv.com Опубліковано: 21.01.15 13:44
Коментарі до новини