ОБСЄ рекомендує створити «Угорський округ» на Закарпатті
На початку цього тижня в закарпатських та угорських ЗМІ з’явилось цікаве повідомлення від ОБСЄ. Місія зі спостереження Організації з безпеки і співробітництва в Європі наголошує, що Україна повинна якомога швидше переформувати виборчі округи, аби врахувати потреби національних меншин.
Серед порушень виборчого права під час минулих парламентських виборів довгострокові спостерігачі від ОБСЄ зафіксували той факт, що ЦВК відмовилася створити виборчі округи за етнічним принципом.
«Організація з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) у своєму повідомленні заявила, що виборчі округи в Україні, сформовані за співвідношенням національностей, повинні бути пріоритетним питанням», – зазначають у Науково-дослідному інституті з питань національної політики Угорщини на основі звіту ОБСЄ за результатами парламентських виборів в Україні. Про це повідомляє угорська агенція МТІ.
У грудневому звіті йдеться про те, що виборча система в Україні є несприятливою для нацменшин. Адже їхні представники-кандидати практично не мають змоги самостійно потрапити до Верховної Ради. І тому змушені приставати на пропозиції більших партій. Як це сталося з головою партії угорців України «KMKSZ» Ласлом Брензовичем, котрий потрапив до українського парламенту за списком Блоку Петра Порошенка.
Звіт ОБСЄ складається з 21 пропозиції, серед них створення в Закарпатській області виборчого округу з переважною більшістю угорського населення.
Нагадаємо, закон про вибори народних депутатів, який був прийнятий Верховною Радою 21 листопада 2013 року конституційною більшістю у 365 голосів, став першим з євроінтеграційного пакету. Цей закон кардинально не змінив систему голосування, однак мав суттєво вплинути на розподіл виборчих округів на Закарпатті.
У статті 18 цього закону, зокрема, йдеться, що межі одномандатних округів визначаються з урахуванням інтересів членів територіальної громади та компактності проживання на відповідній території національних меншин. Таким чином, місця, де компактно проживають окремі національні меншини, повинні входити до одного виборчого округу. У випадку, якщо кількість виборців, що належать до національної меншини, є більшою, ніж необхідно для формування одного виборчого округу, округи формуються так, щоб хоч в одному з них виборці, які належать до нацменшини, становили більшість від загальної кількості виборців. Таким чином, за новим виборчим законодавством, на Закарпатті мав бути утворений так званий «Угорський округ» для понад 150 тисяч закарпатських угорців, які компактно проживають у Берегівському районі, а також уздовж прикордонної смуги кількох районів області.
Однак, попри це, попередні парламентські вибори пройшли за старим законодавством. Деякі парламентарі пояснили, що це стосується тільки останніх позачергових перегонів. А вже нові чергові вибори до Верховної Ради мають пройти за новим законодавством. Зокрема тодішній лідер фракції «УДАР» Віталій Ковальчук висловив думку, що зміна виборчого законодавства спричинить значну кількість судових позовів і непорозумінь, що поставить під сумнів легітимність виборів.
Читайте також:
ЦВК порушує Закон про вибори народних депутатів України?
Голова Товариства угорської культури Закарпаття, народний депутат України Василь Брензович у коментарі «Карпатському об’єктиву» пояснив, що «на останніх виборах до парламенту активно працювали довгострокові спостерігачі від ОБСЄ. Ми зустрічалися з ними й обговорювали проблеми минулої виборчої кампанії до Верховної Ради. Звичайно, у звіті ОБСЄ спостерігачі зафіксували той факт, що розподіл виборчих округів не відповідає новому виборчому законодавству та вимогам Євросоюзу. Отже, представники ОБСЄ рекомендують на практиці втілити прийнятий Верховною Радою євроінтеграційний Закон про вибори народних депутатів уже на наступних парламентських перегонах».
Як відомо, представники Товариства угорської культури Закарпаття (KMKSZ) ще напередодні виборчої кампанії наголошували, що Центральна виборча комісія порушує новий євроінтеграційний закон про вибори народних депутатів. З цього приводу вони неодноразово зверталися до ЦВК і навіть до суду. Окрім того, представники Товариства угорської культури неодноразово заявляли, що планують і надалі домагатися від ЦВК створення «Угорського виборчого округу» на Закарпатті.
Руслан ФАТУЛА
Новини Закарпаття – «Карпатський об’єктив»
Джерело: karpatskijobjektiv.com Опубліковано: 23.01.15 14:33
Коментарі до новини