Ціни на хліб в Ужгороді суттєво завищені
Минулого тижня ціни шокували майже всіх жителів Закарпаття. Різке подорожчання продуктів відобразилося й на хлібі. Але дивним чином вартість основного продукту в різних регіонах дуже відрізняється. Причому Ужгород став лідером найвищих цін не тільки в області, а й в Україні загалом.
Відстежуючи ціни останнього місця, можемо зробити висновок, що хліб подорожчав приблизно на 5 грн. Вартість борошна зросла з 6 до 9–10 грн за кілограм (а під час ажіотажу 1 кг борошна коштував 17 грн!). Рекордна ціна за буханець становила майже 16 грн!
У Києві хліб коштує 7,20 – 8,50 грн, а найвищі ціни – саме в нашій області – близько 14 грн. Буханець вагою в 500 г в Ужгороді можна придбати за 9–14 грн. Натомість у Мукачеві – значно дешевше: від 7,5 грн.
Втрата контролю над виробництвом хліба призвела до довільного ціноутворення. Однак цього б удалося уникнути, якби в районі існував запас зерна. Але ціни на борошно та хліб стрибнули не зовсім обґрунтовано. Щодо виробників хлібобулочних продуктів, то вони, хоч і нарікають на стрімкий злет вартості основних товарів та пального, здебільшого тримають ціну готової хлібини в доступних межах. Однак на подальшу його долю в мережі магазинів виробник вплинути не може. Проведемо нехитрий підрахунок. Якщо хліб з пекарні відпускають за ціною 6 грн, додаємо до цього 10 відсотків магазинної націнки і приблизно стільки ж на транспортні витрати, заокруглюємо на користь реалізатора. Навіть за таких розрахунків до покупця він повинен потрапляти не дорожчий 8 грн.
У Закарпатській ОДА теж вважають вартість хліба в краї завищеною. Заступник директора департаменту економічного розвитку та торгівлі ОДА Юрій Гузинець констатував: «Дійсно, протягом лютого ціни зробили досить серйозний стрибок. Якщо на початку місяця ми мали вартість борошна 5,70 грн за 1 кг, то в кінці – навіть 13 грн. Зараз ціна дещо стабілізувалася, до 8–9 грн/кг. Відповідно, якщо проаналізувати вартість хліба на сьогодні, то маємо визнати: вона є певною мірою завищена. У ній близько 40 відсотків становить ціна борошна. Економічний аналіз показує, що буханець, не враховуючи соціальний продукт, мав би коштувати 8–9 грн».
Вартість 700-грамової хлібини повинна дорівнювати вартості 1 кг борошна – це універсальне правило розрахунку адекватної ціни.
Розпорядженням голови ОДА було затверджено, що супермаркети не мають права ставити націнку на хлібобулочні вироби більш ніж 10%, і вони, судячи з усього, цих меж дотримуються.
Інша справа – виробники, для яких тим же розпорядженням окреслили міру рентабельності – не більше 5%.
Але після декількох днів шаленства цін першочерговий продукт дещо подешевшав.
«Усі виробники та борошномельні підприємства, що невиправдано завищили ціни на хвилі загального подорожчання, невдовзі понесуть відповідальність. Голова ОДА дав доручення обласному Антимонопольному комітету провести перевірку. До наступного тижня матимемо повну картину: хто з
підприємців повівся в теперішній ситуації розумно, а хто вирішив нажитися. Пшениці та цукру в нас є з надлишком, тому скачок цін не може бути результатом дефіциту», – зазначив Юрій Лесьо, заступник директора департаменту агропромислового розвитку ОДА.
Ми провели власний моніторинг цін на найважливіший продукт українського столу. При ціновому огляді звертаємо увагу на вагу хліба та ґатунок борошна, з якого він випечений. Ціни різняться між супермаркетами міста на 2–4 грн. Буханці власного виробництва дешевші й коштують від 7,85 до 8,30 грн, приблизно такі самі ціни на хліб із соціальною ціною. Загалом до 9 грн можна придбати хліб вищого ґатунку, житній та сірий. Є види, за які правлять 13–14 грн. Тож кожен покупець може обрати для себе максимально вигідну пропозицію хліба за смаком та ціною.
Сподіваємося, що ціни на найпотрібніший український продукт найближчим часом усе ж знизяться.
Марія КЕСЛЕР
Джерело: karpatskijobjektiv.com Опубліковано: 20.03.15 13:03
Коментарі до новини