Якщо гроші фальшиві
«Добрий день! Я пенсіонерка. Не знаю звідки, але серед моїх заощаджень виявила забруднені купюри. Як мені пояснили знайомі, ймовірно, це ті гроші, які банки в зоні АТО помітили. Отже, ці купюри були викрадені. І зараз у мене їх ніхто не приймає. Як мені дізнатися, чи дійсно мої купюри із зони АТО (подивитися взірець)? Якщо вони все-таки мічені, то де мені їх обміняти? Або взагалі що робити? Марія, м. Ужгород»
Суб’єктом приймання, перевірки та обміну таких банкнот, відповідно до Постанови Правління Національного банку України «Про затвердження Правил визначення платіжних ознак та обміну банкнот, розмінних та обігових монет національної валюти України» № 422 від 23 жовтня 2013 року, є всі банки на території України.
Якщо йдеться про банкноти, пошкодженні спеціальним розчином або забруднені іншим чином, то вони визначаються як платіжні банкноти, що зношені або значно зношені, та відповідно підлягають обміну банком на банкноти, придатні до обігу. Тобто в такому випадку вам слід звернутися до будь-якого банку з цими банкнотами для їх безкоштовного обміну на цілком придатні банкноти, котрі, у свою чергу, ви зможе вільно використати як платіжний засіб.
Якщо йдеться про сумнівні банкноти, тобто такі, справжність яких викликає сумнів, а також ті, що мають ознаки підроблення, то такі банкноти мають в обов’язковому порядку вилучатися касиром банку, про що складається відповідний акт, копія якого вручається вам на руки, а сам банк зобов’язаний направити такі купюри на експертне дослідження до відповідного підрозділу Національного банку України. Експерт НБУ за результатами цих досліджень оформляє відповідний акт, на підставі якого банкноти можуть бути визнані платіжними, неплатіжними, навмисно пошкодженими з метою вчинення кримінального правопорушення чи підробленими. Про результати експертизи повідомляють вас та банк, який вилучив банкноти. Якщо експертиза визначила вилучені купюри неплатіжними (за винятком банкнот, забруднених спеціальним розчином унаслідок несанкціонованого втручання в спецпристрій для зберігання цінностей), то вони повертаються банку або вам у разі надходження запиту про їх повернення протягом двох місяців після відповідного інформування про результати досліджень. Після спливу цього строку вилучені банкноти зберігаються в уповноваженому підрозділі Національного банку України протягом 6 місяців, після цього знищуються. Якщо результати експертизи засвідчать інше, в тому числі якщо буде виявлено, що купюри містять ознаки підроблення, то ви не маєте права на отримання платіжних банкнот (придатних до використання) на обмін від банку.
Окрім того, якщо банкноти виявляться з ознаками підроблення, то банк зобов’язаний негайно засобами телекомунікаційного зв’язку та не пізніше наступного робочого дня письмово, з поданням копії документа про вилучення, повідомити правоохоронний орган за місцезнаходженням банку в разі виявлення в однієї фізичної або юридичної особи двох або більше банкнот з ознаками підроблення.
За таких обставин у будь-якому разі варіантом вирішення проблеми є похід до банку з цими банкнотами. Якщо вам пощастить і за результатами перевірки ці купюри виявляться платіжними, що через забруднення будуть класифіковані як зношені або значно зношені, то вам здійснять їх обмін безкоштовно на банкноти, придатні до використання.
Якщо ваші купюри зацікавлять міліцію, то, здійснивши похід до банку, ви принаймні убезпечите себе від підозри у вчиненні злочину щодо їх підробки та використання й перебуватимете у статусі потерпілої особи, якій спричинено шкоду. Якщо спробуєте їх використати для розрахунків з фізичними особами чи іншими господарськими установами, то ризик такої підозри може значно зрости. Перед тим, як приймати рішення, детально ознайомтеся з постановою НБУ, вказаною вище, для з’ясування подробиць та зважте всі за і проти.
Джерело: karpatskijobjektiv.com Опубліковано: 20.03.15 16:30
Коментарі до новини